Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   2.11.2017

Výběrové řízení na linky do Amsterdamu a Helsinek zrušeno

Ani příslib dotací a hrazení ztráty provozu linky do Amsterdamu a Helsinek nepřilákaly na letiště žádného zájemce. Dvakrát prodlužovaná soutěž na výběr dopravce, který by pro kraj zajišťoval lety z Ostravy skončila fiaskem.

31.10. 2017 končila lhůta pro podání nabídek na provoz těchto dvou linek, nikdo ale žádnou nepodal. Podle mluvčí kraje Miroslavy Chlebounové projevilo o zadávací dokumentaci a podrobnější informace zájem 7 subjektů. „Zadávací řízení tak bude z důvodů neobdržení nabídek zrušeno. Nyní budeme analyzovat další možnosti postupu vedoucí k uzavření smlouvy s dopravci,“ řekla Chlebounová.

Helsinki si kraj vybral kvůli finským investorům v regionu, zejména IT společnosti Tieto, linka do Amsterdamu měla Ostravě zajistit spojení s velkým evropským hubem. Do obou destinací mají dopravci létat nejméně čtyřikrát týdně. V Česku by šlo o první případ, kdy by se letecká doprava dostala do základní dopravní obslužnosti. Kraj počítal s utracením stovek milionů korun ročně.

S myšlenkou dotovaných letů přišel krajský radní pro dopravu Jakub Unucka (ODS). Smlouva, kterou kraj uzavřel na na zajištění kompletní právní podpory soutěže s advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný stála 217 000 Kč. Podmínky původní soutěže byly pro absolutní nezájem upraveny v naději, že se podaří na ostravské letiště dostat letecké společnosti a spustit nové linky.

Duch minulosti

Připomeňme si velkolepé a smělé plány krajských zastupitelů v minulosti, kdy už v roce 2015 mělo létat z Mošnova kolem 1,5 mil. cestujících ročně.

Několikrát upravovaný plán rozvoje troskotal tu na aktivní sopku, tu na odmítání nízkonákladových společností, jindy zase na krizi v cestovním ruchu. Smutný pohled se naskýtá ve srovnání s katowickým konkurentem, kdy letiště v Pyržowicích roste kontinuálně od roku 2004, kdy se rozhodla zde zřídít svou základnu společnost Wizzair. Dnes Katowice odbavily za 10 měsíců tohoto roku 3,5 milionu cestujících. Měsíčně tedy to, co Ostrava zvládne za rok.