Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   24.10.2015

V červnu uběhlo 80 let linky Ostrava-Praha

České aerolinie si dnes připomínají 80. výročí od zahájení pravidelného leteckého spojení mezi Ostravou a Prahou. První komerční let na lince z Prahy do Ostravy vypravily tehdejší Československé státní aerolinie 1. června 1935 letounem typu Avia Fokker F-VIIb-3m. Za 80 let nepřetržitého fungování linky na ní společnost přepravila téměř 5 milionů cestujících.

Pravidelná linka z Prahy do Ostravy byla po tzv. Česko-slovensko-podkarpatské transverzále a Západočeském expresu (Praha – Karlovy Vary – Mariánské Lázně) v pořadí třetím vnitrostátním spojem, který zavedly tehdejší Československé státní aerolinie. V té době byla provozována na trase Praha – Hradec Králové – Opava – Ostrava. V současnosti je to jediná vnitrostátní linka Českých aerolinií. Během dlouhé historie se na spojích mezi Ostravou a Prahou vystřídala řada typů letounů Českých aerolinií, od Avie Fokker F-VIIb-3m, přes legendární Douglas DC-3, sovětská Lisunov Li-2, Iljušin Il-12, Il-18, Jakovlev Jak-40 až po současné ATR 42 nebo 72. Vloni v rámci speciální akce se na lince jednorázově objevil také Airbus A330, největší letoun z flotily Českých aerolinií.

Spojů Českých aerolinií mezi Ostravou a Prahou využilo za celou dobu fungování linky téměř 5 milionů cestujících. „O pravidelné spoje mezi oběma metropolemi roste zájem, nejen ze strany zahraničních turistů, ale také ze strany obchodních cestujících. V prvním čtvrtletí letošního roku přepravily České aerolinie na lince mezi Ostravou a Prahou meziročně o téměř 50 % více pasažérů. V loňském roce linka zaznamenala v meziročním srovnání nárůst klientů o téměř pětinu. Těchto výsledků jsme mohli dosáhnout díky spolupráci s Letištěm Ostrava a Moravskoslezským krajem. Jsme pevně přesvědčeni, že si linka povede ve stejném tempu v celém letošním roce a bude přispívat k návštěvnosti a rozvoji Ostravy a Moravskoslezského kraje,“ uvedl Ján Tóth, ředitel Českých aerolinií pro Obchod, aliance a marketing.

Linka je významná i z pohledu přepravy zboží či pošty. Za uplynulých 5 let fungování na ní letouny Českých aerolinií přepravily téměř 1 milion kg zásilek na téměř 15 tisících zpátečních letů s téměř 9 miliony nalétaných kilometrů, což představuje zhruba 224-násobek rovníku Země.

„Jsem přesvědčen o tom, že letecká linka do Düsseldorfu potěšila turisty i podnikatele, kteří často žehrali na spoje ní Ostravy se světem, a zejména potenciální investory, kteří se rozhodují, zda umístit svoje investice v Moravskoslezském kraji, a tím přinést do regionu nová pracovní místa,“ míní moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. „ S novými lety je náš region dostupnější, otvíráme se více světu. Letiště Leoše Janáčka Ostrava se stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a mezinárodního významu,“ dodal hejtman Miroslav Novák.