Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   5.6.2013

Souhrn Low Cost premiéry v Mošnově - část první

Deštivé úterý 4. června 2013 se navždy zapíše do dějin ostravského letiště. Na dráhu 22 poprvé v historii přistálo letadlo společnosti Ryanair.

Tuto událost členové našeho sdružení sledovali jak na palubě letadla, tak i přímo na mošnovském letišti a v jeho těsné blízkosti. Fakt, že se jedná o významnou událost, potvrdila "generálka" vodní slavobrány, kterou si letištní hasiči vyzkoušeli zhruba hodinu před očekávaným příletem.

Na zmapování tohoto historického okamžiku dorazila i početná skupina novinářů. Přistání Boeingu 737-800 si nenechali ujít ani hejtman MS Kraje a ředitel Letiště Ostrava a.s. (na snímku zhruba uprostřed, bez reflexních vest).

Společnost Ryanair se prezentuje jako "on time airlines" a první přílet do Ostravy mu statistiku rozhodně nezkazí. Letadlo dosedlo na dráhu přesně podle letového plánu ve 20:01 místního času a o více než půl hodiny dříve oproti letovému řádu.

Po opuštění přistávací dráhy přes pojezdovou "Delta / Foxtrot" Boeing pomalu dotaxoval před letištní terminál. V jeho blízkosti již čekala dvě vozidla hasičů, která zajistila již ostrou verzi slavobrány.

Prakticky okamžitě po zastavení bylo letadlo obklopeno pozemní technikou a personálem.

Vítáme první cestující

Po příchodu do letištní haly si nešlo nevšimnout zaplněné tabule s informacemi o odletech. Tradiční loga ČSA a TVS doplnilo žluto-modré logo Ryanairu. Po nezbytné kontrole dokladů začali do haly postupně přicházet cestující z Londýna, mezi nimiž nechyběl ani předseda sdružení Radim Gál.

Obsazenost letadla se blížila 80% hranici, takže 140 cestujících a jejich doprovod velmi rychle zaplnili okolí mošnovského terminálu. Policie ČR se snažila a poctivě řešila nezodpovědné chování řidičů, nerespektujících dopravní značení. O služby vozidel CCTaxi prakticky nebyl zájem a informační stánek města Ostravy se směnárnou už pro jistotu zavřel hodinu a půl před příletem. Pokud někdo přiletěl do Ostravy poprvé, mohly ho tyto skutečnosti mírně rozladit, přesto však měl úterní večer své kouzlo.

Snad se budou služby cestujícím postupně zlepšovat a náš vzdušný přístav nebude dělat regionu ostudu. První dojem je přeci jen první dojem :-)

Pozn.: Tento článek obsahuje poznatky pozemního týmu. Informace od vzdušných členů budou k dispozici v následujícím článku.