Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   7.2.2013

Ryanair spojí od června Ostravu s Londýnem

Největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě, irský Ryanair zavede od letošního června linku z Ostravy na londýnské letiště Stansted. V úterý 7. února krátce před desátou hodinou dopolední tuto informaci na tiskové konferenci oficiálně oznámila Henrike Schmidt, sales & marketing manažerka společnosti Ryanair.

Za přítomnosti představitelů kraje, hejtmana Miroslava Nováka a jeho náměstka Daniela Havlíka byly veřejnosti představeny aktuální plány společnosti Ryanair. Pravidelné spojení Mošnova s Londýnem bude zahájeno v červnu tohoto roku, přičemž v rezervačním systému Ryanairu bude možné letenky zakoupit již od zítřejšího dne, tzn. od 8. 2. 2013. Spojení Ostravy s Londýnem bude provozováno 3x týdně – v úterý, čtvrtek a sobotu. Podle manažerky společnosti Henrike Schmidt očekává společnost na této lince přibližně 40 000 pasažérů ročně. Ceny by podle společnosti Ryanair měly začínat v rozmezí 20-30 Euro za jednosměrnou letenku, v ceně letenky je tradičně zahrnuto příruční zavazadlo do hmotnosti 10 kg.

Letiště Mošnov se stane 180. letištěm v síti Ryanairu. V roce 2010 společnost Ryanair z důvodu vysokých letištních poplatků opustila letiště v Praze, proto v současné době navštěvují letadla této irské nízkonákladové aerolinky v České republice pouze letiště v Brně. Společnost prostřednictvím Henrike Schmidt vyjádřila radost z toho, že díky úspěšně uzavřeným jednáním s představiteli kraje a letiště může pasažérům nabídnout nové spojení.

Detaily smlouvy samozřejmě nemohu zveřejňovat. Začneme linkou do Londýna a uvidíme, co nám to přinese,“ prohlásila Henrike Schmidt. Důležitou podmínkou pro otevření spojení byl také fakt, že letiště v Mošnově je schopno garantovat rychlé odbavení letadel Ryanairu, které běžně trvá pouhých 25 minut.

Společnost zatím neplánuje na letišti zřídit svou bázi, tudíž se rovněž nedá očekávat vytvoření pracovních míst přímo u společnosti Ryanair. Lze ovšem přepokládat, že zvýšený počet cestujících druhotně přispěje k rozvoji pracovních příležitostí v oblasti dopravy a cestovního ruchu v regionu.

Společně s oznámením o zapojení Mošnova do sítě letišť obsluhovaných společností Ryanair upozornila Henrike Schmidt na akci probíhající pouze do 11. února, při níž Ryanair oslaví zahájení nové letecké trasy prodejem celkem 100 000 letenek zlevněných na cenu 409 Kč. Tyto letenky se ovšem týkají pouze letů uskutečněných do konce dubna, tzn. letenky z Ostravy za tuto cenu zakoupit nelze.