Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   10.10.2012

Danubewings v Ostravě?

Minulý týden se na slovenském leteckém serveru www.planecrazy.sk objevila informace, že společnost Danubewings zamýšlí otevřít pravidelné letecké spojení z Ostravy do Vídně, a to již od 5. listopadu.

Tuto informaci společnost nepotvrdila ani nevyvrátila (dle společnosti jde o únik informací z kuloárů), ale takto rychlý nástup linky je nezvyklý, neboť dosud nejsou letenky ani v rezervačních systémech, přičemž běžná praxe hovoří o min. třech měsících předprodeje před vlastním rozjezdem linky.

Občanské sdružení toto možné letecké spojení vítá, neboť chybí zde linka na velký hub, kterým je v nejbližším okolí Vídeň, Mnichov či Frankfurt. Význam Prahy dlouhodobě klesá a není to ani letiště, které oplývá širokou nabídkou mezikontinentálních letů. Při dnešních cenách letenek, kdy letět do Asie je možné i za méně než 10 tis. Kč, je spojení s velkým hubem nutností. Tuto možnost zatím letiště Mošnov nemá, proto by linka do Vídně nebo Mnichova měla být nezbytností.

Náměstek hejtmana pro dopravu Miroslav Novák v online rozhovoru pro Moravskoslezský deník mimo jiné k otázce ukončení linky do Paříže uvedl, že Vídeň je jednou z preferovaných destinací pro ostravské letiště.

"Přerušení Paříže ještě není definitivní, mým zájmem je, aby linka pokračovala i přes bohužel malý zájem cestujících. Zastupitelstvo vzešlé z víkendových voleb dostane na stůl k rozhodnutí můj návrh na zabezpečení dalších linek (Vídeň, Milán, Londýn)."

Sdružení však také konstatuje, že je pro cestujícího důležité mít v hubu možnost návazných letů a přestupů. Velikou výhodou je proto codeshare spolupráce s Austrian Airlines, nicméně toto zatím dle informací občanského sdružení není, také je otázka, jak se dostane letadlo do Ostravy či Vídně, neboť prázdné přelety jsou velice neekonomické a zbytečně tak zvyšují cenu letenky.