Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   14.5.2012

Ostravské aerolinky budou dále drtit Ostravu? (Aktualizováno)

Jak jste se již pravděpodobně dočetli v předchozím článku, poslal minulý týden Krajský soud v Ostravě do úpadku leteckou společnost Job Air - Central Connect Airlines (CCA). Majitel bankrotující společnosti Daneš Zátorský však dnes vyslal prostřednictvím médií vzkaz "Létáme dál".

Co si za tímto vzkazem můžeme představit?

Podle Zátorského se jedná o první krok směrem k reorganizaci společnosti, nikoliv k jejímu zániku. Společnost CCA se, dle svého vedení, stále pasuje do role významného partnera Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.

Jak dosud fungoval významný partner?

CCA, coby významný partner Letiště Ostrava fungoval tak, že svému dodavateli dlouhodobě neplatil za poskytované služby. I přes rostoucí dluh Letiště Ostrava dlouhodobě nečinilo vůči svému významnému partnerovi žádné efektivní kroky směřující k uhrazení dluhů. Když už částka dluhu vůči letišti dosahovala hodnoty výrazně převyšující 20 mil. Kč, začínaly se objevovat insolvenční návrhy od ostatních věřitelů CCA.

Letiště Ostrava se k návrhům těchto věřitelů nepřidalo, protože dle vyjádření tiskové mluvčí by případné insolvenční řízení s CCA znamenalo pro letiště komplikaci. Vše skončilo tak, že Letiště Ostrava nabídlo pohledávku za svým významným partnerem k prodeji. Nejvyšší cenu za postoupení pohledávky nabídla letišti, zcela překvapivě firma, sídlící na Britských Panenských ostrovech. Ztrátu z prodeje pohledávky letiště odepsalo, a ve finále ji zaplatí opět daňový poplatník.

Při zohlednění velmi netransparentní vlastnické struktury offshorových společností nelze vyloučit to, že si pohledávku za zlomek původní hodnoty koupil samotný dlužník.

Aktualizováno 15.5.2012 - Dle informací zpravodajského serveru iDnes.cz se výše uvedená pohledávka dostala k firmě z Panenských ostrovů přes prostředníka. Letiště Ostrava svou pohledávku nakonec získalo zpět a přihlásilo ji do zahájeného insolvenčního řízení. Spolu s přihlášením pohledávky vydalo i nesouhlasné stanovisko s reorganizací společnosti CCA navrženou samotným dlužníkem.

Co nás čeká?

Pravděpodobně nás čeká, alespoň v oblasti pravidelných linek, setrvalý stav. Příští týden bude zahájena víkendová linka Ostrava - Paříž provozovaná Travel Service (SmartWings). Díky ní se bude moci Letiště Ostrava opět pyšnit pravidelnou mezinárodní linkou a může dále spát na již poněkud ztrouchnivělých vavřínech. Zbytek zůstane při starém - pravidelné lety do Prahy a sezónní chartery do přímořských letovisek...

P.S. Stavět se bude samozřejmě dál, neboť na řadu přichází téměř dvoumiliardová investice do kolejového napojení letiště.