Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   11.1.2019

Letiště postaví cargo halu a rozšíří železnici

Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů korun. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede.

Budoucnost mošnovského letiště je podle náměstka moravskoslezského hejtmana Jakuba Unucky z ODS právě v nákladní dopravě, k tomu dodává, "Spouštíme spolu se Správou železniční dopravní cesty projekt rozšíření kolejí, které vedou do Mošnova. Ty koleje nikdy nebyly dělané pro lidi, byly vždycky dělané pro náklad. Předpokládá se, že do Mošnova bude jezdit deset sedmisetmetrových vlaků za den, a tím pádem by mohly zmizet z cest některé kamiony. Ale aby tam ty velké vlaky mohly zajet, tak se musí udělat odbočka z hlavní trati ve Studénce a musí se trošku rozšířit nádraží v Sedlnici,“

.

Díky novým investorům z oblasti logistiky nyní v mošnovské průmyslové zóně vznikají velká překladiště. Část nákladu z překladišť, šlo by o jednotky procent, by se podle něj měla přepravovat letecky. Náměstek řekl, že by se kraj mohl dohodnout na velmi výrazném zvýšení leteckého nákladu se společností DHL.

Rozpočet na stavbu haly se podle něj pohybuje mezi 10 a 20 miliony korun. „Bude se soutěžit a někdy během června - července se začne stavět. Bude modulární, takže pokud budou další zájemci, tak velmi rychle se dá postavit v rámci platného stavebního povolení další modul,“ řekl náměstek.