Spolek Létejme z Ostravy, z. s.    /   www.letejmezostravy.cz   /   6.3.2012

Soud poslal leteckou společnost Czech Connect Airlines do úpadku

Krajský soud v Ostravě poslal leteckou společnost Czech Connect Airlines (CCA) do úpadku. Firma, která sídlí na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově, podala návrh na insolvenci sama kvůli předluženosti a platební neschopnosti.

Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, tak musejí učinit do 27. března. Společnost podala sama na sebe insolvenční návrh poprvé už v lednu, tehdy ho ale soud zamítl kvůli formálním nedostatkům.

Podle insolvenčního návrhu mají CCA téměř 300 věřitelů. Mezi nimi je i 80 současných a bývalých zaměstnanců, jimž firma dluží dohromady 3,4 milionu korun. Vůči ostatním věřitelům má firma nesplacené závazky za téměř 219 milionů korun.

Letadlo společnosti startovalo naposledy letos 20. ledna. Jak vyplývá z insolvenčního návrhu, tehdy firma většinu plateb zastavila. Podle údajů v insolvenčním návrhu společnost dluží například více než milion korun VZP na zdravotním pojištění, přes 22 milionů korun ostravskému spotřebnímu a úvěrovému družstvu Unibon nebo více než milion amerických dolarů německé firmě za neuhrazené leasingové splátky za letadlo.

Loni firma létala z několika českých letišť do Moskvy, Petrohradu, Jekatěrinburgu a Rostova na Donu. Czech Connect Airlines do konce roku 2010 působila pod názvem Central Charter Airlines a zabývala se výhradně charterovou přepravou. Od loňského ledna společnost změnila jméno a začala provozovat i spojení na více linkách mezi českými a ruskými městy. Z mošnovského letiště firma zajišťovala pouze charterové lety.