Katowické ozvěny (1)

 rku    26.2.2018    Čtení na 2 min.

Minulý týden převzaly vybrané weby, které se zabývají dopravou a dopravní infrastrukturou, článek o rozvoji katowického letiště, který vyšel na polském webu http://www.rynek-lotniczy.pl.

Předmětem článku byl rozhovor s Arturem Tomasikem, prezidentem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, pod které letiště Katowice spadá.

Obsah článku není pro mošnovské letiště nikterak povzbudivý, neboť prezident Tomasik hovoří o minulých i budoucích investicích na katowickém letišti, a to i přesto, že v minulých letech byla vybudována nová přistávací dráha o délce 3,2 km v ceně 121 mil. zlotých s možností přistávání letadel za nízkých dohledností kategorie ICAO CAT II. Na tomto poli katowické letiště dostihlo letiště ostravské, které má ICAO CAT II již od r. 2009. Mimoto prezident Tomasik zmiňuje nový cargo terminál o ploše 12 000 m2, který byl vybudován v r. 2016.

Tím výčet investic, které podniklo katowické letiště, nekončí. Kromě terminálu A, který prošel modernizací, byl vybudován terminál C, který slouží pro přílety letadel. Jedná se o krok logický, neboť počet cestujících, kteří využívají letiště v Katowicích, neustále narůstá. Od vstupu Polska do EU se počet odbavených cestujících zvýšil čtyřnásobně a v loňském roce byl zaznamenán rekord v počtu odbavených cestujících, a to 3,9 miliónů cestujících. Toto číslo je 11x větší než číslo, které uvádějí statistiky z Mošnova.

Aby těch investic nebylo málo, hovoří prezident Tomasik o tom, že s ohledem na budoucí rozvoj letiště bude nutné modernizovat terminál B, a to v období 2019-2021. Avšak tím zásadním je výstavba nového terminálu, který by měl vyrůst do r. 2025. Velikost odhadované investice je v rozmezí od 240 - 360 mil. zlotých, tj. v přepočtu 1,45 až 2,2 mld. Kč. Na straně jedné vidíme boom na polské straně, na straně české bohužel o ničem novém, co má vyrůst, nečteme. Ba právě naopak, schyluje se k nezbytné rekonstrukci dráhy, která život na Mošnově výrazně ovlivní.

A co si lze z článku prozatím odnést? Pocit, že náš severní soused opravdu ví, co dělá. Jeho kroky mají opodstatnění, vše do sebe zapadá, zejména ale veškeré investice jsou ve shodě s velikostí leteckého provozu. Že v něčem Katowice za Mošnovem zaostávaly, je zapomenuto. Ukázalo se, že investovat do letiště, aniž by to bylo odrazem toho, jak se letišti daří, je cesta špatným směrem. V mnoha ohledech byl Mošnov před Katowicemi, můžeme říci, s velkým náskokem, nicméně oproti Katowicím Mošnovu chybělo a chybí to zásadní - cestující. A když přihlédneme k tomu, že se Katowice chtějí stát městem kongresové turistice zaslíbeným, máme zde něco, čemu Ostrava a ostravské letiště může jen stěží konkurovat.

Odkaz: http://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/katowice-wybuduja-kolejny-terminal-tomasik-w-tym-roku-rekordowe-4-mln-podroznych-cz1-3087.html

Diskuze k článku

Fr. Zahradník | 5.5.2018
Pokud zůstanou v orgánech firmy Letiště Ova staří osvědčení soudruzi v čele se s. Babkou, žádný rozvoj letiště nebude. Spíš se dá očekávat, že mimo úpadek letiště na záchodech letiště dojde toaletní papír - to byl totiž jeden z průvodních jevů ekonomiky, když ji řídíli soudruzi.
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.