Výběrové řízení na linky do Amsterdamu a Helsinek zrušeno

 rag    2.11.2017    Čtení na 1 min.

Ani příslib dotací a hrazení ztráty provozu linky do Amsterdamu a Helsinek nepřilákaly na letiště žádného zájemce. Dvakrát prodlužovaná soutěž na výběr dopravce, který by pro kraj zajišťoval lety z Ostravy skončila fiaskem.

31.10. 2017 končila lhůta pro podání nabídek na provoz těchto dvou linek, nikdo ale žádnou nepodal. Podle mluvčí kraje Miroslavy Chlebounové projevilo o zadávací dokumentaci a podrobnější informace zájem 7 subjektů. „Zadávací řízení tak bude z důvodů neobdržení nabídek zrušeno. Nyní budeme analyzovat další možnosti postupu vedoucí k uzavření smlouvy s dopravci,“ řekla Chlebounová.

Helsinki si kraj vybral kvůli finským investorům v regionu, zejména IT společnosti Tieto, linka do Amsterdamu měla Ostravě zajistit spojení s velkým evropským hubem. Do obou destinací mají dopravci létat nejméně čtyřikrát týdně. V Česku by šlo o první případ, kdy by se letecká doprava dostala do základní dopravní obslužnosti. Kraj počítal s utracením stovek milionů korun ročně.

S myšlenkou dotovaných letů přišel krajský radní pro dopravu Jakub Unucka (ODS). Smlouva, kterou kraj uzavřel na na zajištění kompletní právní podpory soutěže s advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný stála 217 000 Kč. Podmínky původní soutěže byly pro absolutní nezájem upraveny v naději, že se podaří na ostravské letiště dostat letecké společnosti a spustit nové linky.

Duch minulosti

Připomeňme si velkolepé a smělé plány krajských zastupitelů v minulosti, kdy už v roce 2015 mělo létat z Mošnova kolem 1,5 mil. cestujících ročně.

Několikrát upravovaný plán rozvoje troskotal tu na aktivní sopku, tu na odmítání nízkonákladových společností, jindy zase na krizi v cestovním ruchu. Smutný pohled se naskýtá ve srovnání s katowickým konkurentem, kdy letiště v Pyržowicích roste kontinuálně od roku 2004, kdy se rozhodla zde zřídít svou základnu společnost Wizzair. Dnes Katowice odbavily za 10 měsíců tohoto roku 3,5 milionu cestujících. Měsíčně tedy to, co Ostrava zvládne za rok.

Diskuze k článku

Patrik | 15.12.2017
Reakce bude, že se jedná :D A že víc neřeknou, leda to, že by chtěli to, to a to. Pak se zasmějeme a zase bude klid jako doposud.
Ambry | 15.12.2017
Nazdar všichni, Brno příští rok asi expanduje. Sedm nových linek od Blue Air, bázované letadlo na letišti.
To je něco, co potřebuje i Mošnov. Jedna až dvě linky ročně navíc - pokud to tak bude jak slibuje ředitel - není zlé, ale otevřít sedm najednou a bázovat letadlo je něco, co to letiště nakopne. Lidi si tam zvyknou jezdit a postupně přidávám další linky. Tak nějak začínal Wizz v Katowicích a podívejte jak na tom je dnes - desítky linek po Evropě a několik letadel bázuje. Proč nejsme schopni tohoto, naši politici? Základna+několik linek najednou?
Ještě k tomu Brnu, aby to nevypadalo, že jsem z nich hotový :
- bude to s dotacemi
- ceny zpátečních letenek 4-6tis. - to je moc, lidi zajedou do PRG nebo Vídně, příp. Blava a tam za daleko menší peníze letí do stejných míst.
Tak uvidíme, asi ale jediná cesta ( tedy s dotacema ), jak rozhíbat regionální letiště mimo Prahy.
Očekávám, že musí něco přijít i v Ostravě, jinak to pomalu skončí. Přidávat jednu linku ročně, mezitím další třeba skončí, je k ničemu a to letiště se nezvedne nikdy. Pouze nahoru/dolů dle dovolených.
Chtělo by to nějakou reakci od zastupitelů, pane Unucko. Děkuji.
Petr Martin | Primo na kraj | 27.11.2017
Chce to vytvořit tlak na komunální politiky. Pište přímo na jejich emaily, např. na ivo.vondrak zavinac vsb.cz ....
Patrik | 14.11.2017
Ono to jde všude, jen v Ostravě to furt stojí za ho*no... Taky bych chtěl vidět nějaké konkrétní výsledky, nápady, řešení, aktuální stav. Těch prázdných slov typu jednáme už bylo za těch 13 let dost.
Ambry | 14.11.2017
Dnes bylo oznámeno, že Ryanair přidá od března 2018 linku z Pardubic do Alicante. V takové dupě jako Pardubice to jde a u nás ne. Jsem zvědavý, s čím přijde nové vedení letiště, ředitel minule v TV říkal, že chce přidávat 1-2 linky každý rok a že doufá v otevření noých destinací již příští rok. To jsem zvědavý, toto jsme slyšeli již mockrát a výsledek? Vidí každý sám. Z Pardubic začal Ryan teprve letos a již přidává druhou linku. Jestli tento web sleduje někdo z vedení letiště nebo kraje (p. Unucka), jsem zvědavý jak zareaguje. Chtělo by to již nějaké konkrétní výsledky nového vedení - krajské volby byly v říjnu 2016...
M.H. | 11.11.2017
A co takhle aspon Brusel kdyz Amsterdam neni,ono totiz vlak Brusel-Amsterdam jezdi co 2 hodiny a Brusel-Luxembourg ville taky parkrat denne...
Pavel | " výběrové řízení " | 3.11.2017
...myslím si ,že reakce Transavie viz příspěvek níže dokonale vyjasnila vše.
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.