Amsterdam nebude, v úvahu znovu Vídeň (+ Reakce Transavie)

 rag    red./zdopravy.cz    16.10.2017    Čtení na 6 min.

Pár dní před uzávěrkou nabídek zájemců o provoz linek z Ostravy do Amsterdamu a Helsinek začíná být jasné, že do Nizozemska přímá letadla létat nejspíše nebudou. Helsinky jsou stále ve hře.

Zájemci o provoz linky do Amsterdamu totiž na letišti Schiphol údajně zjistili dle vyjádření Jakuba Unucky, náměstka hejtmana MSK a náměstka pro dopravu, že zájemcúm letiště Shiphol nemůže přidělit přistávací sloty, tudíž tato linka zřejmě nebude spuštěna. „Ještě je tady varianta, že by třeba letecká společnost použila sloty, které už na amsterodamském letišti má, ale tomu příliš nevěřím.“, dodal.

Kraj soutěž na letecké dopravce prodloužil už dvakrát, protože se nikdo nepřihlásil. Podle MF DNES je stále naděje na linku do Helsinek, která by byla zajímavá hlavně pro zaměstnance společnosti Tieto. Ta v Ostravě zaměstnává zhruba dva tisíce lidí a poskytuje služby i dalším skandidávským státům. „V případě linky do Helsinek si jeden zájemce vyžádal dokumentaci, na konci října uvidíme, zda podá svůj návrh,“ řekl Jakub Unucka. Zadávací dokumentace je volně přístupná na profilu zadavatele.

Dříve létalo za peníze kraje letadlo z Ostravy do Vídně zkrachovalé společnosti Central Connect Airlines a slovenské letecké společnosti Danube Wings. Teď se by se mohlo vrátit. „Chystáme se do Vídně, což je pro nás, coby zajímavý hub, logicky nejlepší destinace. S vedením tamního letiště bychom chtěli jednat na začátku příštího roku,“ řekl Unucka.

Moravskoslezský kraj chce dopravcům platit veškeré náklady na provoz a linky zahrnout do základní dopravní obslužnosti.

Spolek Létejme z Ostravy, z.s. se dotazoval a získal vyjádření letecké společnosti Transavia, z jakých důvodů nepodala přihlášku pro provoz této linky.

Dear Transavia,

Létejme z Ostravy, z.s. is an association, that for a long time points out to unsatisfactory development of airport Ostrava. The association was established in 2011 and supports people, who would like to help in airport progress, who wants to be it´s partners and express their views and ideas concerning progress plans and expansion of some new flights.

In the spring of this year the airport made an invitation to competetive tendering to find operator of flight Ostrava-Amsterdam. Also, the running of the flight had the guarantee of financial compensation up to 600 mil. CZK, in case of unprofit. However, nobody was interested in the tender so it was canceled in last few days. Currently, the region politicians are preparing a new competetive tendering.

By coincidence, 25.9.16 on the Katowice airport websites has been annouced a flight Amsterdam-Katowice, which is first starting on 9.5.17 . We were very surprised by the news and were wondering about the fact, that Transavia decided to fly to Katowice regardless of the offered compensation in case of Ostrava airport.

Therefore, please, let me ask you some questions. Your answers will make a useful source for our next meeting with region politicians.

 1. Did you know about the competetive tendering of Ostrava airport, which took place in spring 2016 up to recently?
 2. If you knew about it, were the conditions acceptable for you?
 3. Why Transavia has preferred Katowice instead of Ostrava?
 4. What should Ostrava airport do, to make it more attractive for you and make you think about some flight there?

Reakce Transavie

Dear Radim,

I work as Network Planner at Transavia, I am writing to you in response to the below email.

I was involved in looking at the possiblility for a route from Ostrava-Amsterdam. This route was brought to my attention due to the Public Service Obligation, and the financial compensation involved. In the end we decided not to go ahead with the route, which is a shame due to the amount of support avialable, but we had very good reasons. So to answer your questions:

1. Did you know about the competetive tendering of Ostrava airport, which took place in spring 2016 up to recently?
- Yes we were fully aware of the tender

2. If you knew about it, were the conditions acceptable for you?
- No, the conditions were the reason we were unable to accommodate this route.
- Firslty, we only have B737s thefore 149 seats if our smallest configuration, in this respect 5x/week is too often for the size of the market. 3x/wk would be more realistic.
- Secondly and most importantly, these specific conditions were the biggest issue:
- “The earliest flight from Leoš Janáček Airport Ostrava (OSR/LKMT) must depart between 5:00 and 8:30 hrs local time, the last arrival to Leoš Janáček Airport Ostrava (OSR/LKMT) must be between 18:00 and 23:30 hrs local time”
- Since we don’t have any based aircraft in Ostrava, this means that we would either have to fly twice a day, one of which very early in the morning, or fly in the evening and stay overnight with the crew, and that would be very costly for us.
- If the conditions were 3x/wk and we could fly at more convenient times then we probably would have started the route.

3. Why Transavia has preferred Katowice instead of Ostrava?
- Katowice is a much bigger and well known airport with already a lot of movements per year.
- Katowice has a larger catchment area, and proven markets between EIN-KTW already with Wizzair.
- We didn’t have much capacity left over, we fly KTW 2-3x/wk, this uses less capacity than 5x/wk for OSR.,

4. What should Ostrava airport do, to make it more attractive for you and make you think about some flight there?
- Change the conditions, so they are attractive for an AMS based aircraft. Eg if you want to depart OSR between 0600 and 0900 local time, then we expect to be able to arrive between 0600 and 0830 for example. And if you want an evening OSR arrival, the we would have to depart to AMS the same evening
- Preferable fewer frequencies per week
- If neither of these are possible then enough financial compensation would be required not just to cover costs but also to make a substantial profit, otherwise the capacity required is can be better utilized flying to other destinations where we do make good profits.

I hope this helps and if you do revise the conditions pleae let me know, we start planning our schedules a year before we start flying per season therefore would need to know way in advance. For example it too late for summer 2017, but for winter 17/18 we need to know before January 2017. And for Summer 2018 before July 2017.

Kind regards, Met vriendelijke groet,

Diskuze k článku

johny | 1.11.2017
Kvůli těm pilotům to teď stejně není moc reálné, to je pravda, ale myslím že jinak to mimo mísu úplně není. V Polsku je nejrychleji rostoucím segmentem právě vnitrostátní doprava. U nás je OSR-PRG to snad jediná trasa, která přichází v úvahu. A vzhledem tomu, že ČSA mají stále vysoké ceny a hustota provozu na železničním koridoru je na hranici kapacity a vlaky ve špičkách bývají hodně obsazené, tak by si to klientelu určitě našlo. A zlepšení je v nedohlednu: VRT, D35 ani opravená D1 jen tak nebudou...
Lkprak | 1.11.2017
Martin Volný: Ryan už Vratislav - Varšava a Varšava - Gdaňsk nelétá, zrušili ho teď na podzim v souvislosti s jejich problémy s piloty. A 50 minut Mošnov - Ruzyně versus 3 h 15 minut Svinov - Praha hlavní dneska vyjde se všemi kontrolami a cestou na letiště úplně na stejno. To jen tak na okraj.

Jinak velmi záslužné, že se redakce tohoho webu obrátila s dotazem na Trasavii.
Patrik | 20.10.2017
Já si zase myslím, že Helsinky by se uživit mohly, a právě Tieto by bylo zárukou, že by obsazenost nemusela být nízká. Helsinky jsou výborným přestupním uzlem směr celá Asie. Vzpomeňme si na nějakou zprávu letiště, že cestujícím na lince ČSA, kteří pokračují dál do Asie vadí omezená váha/velikost zavazadel. To by mohlo odpadnout. Důležité však je, aby to lítala nějaká běžná letecká společnost. S TVS by to byla zbytečná linka jak na CDG.
THR | 18.10.2017
Tieto linku do Helsinek neuživí. Je nesmysl argumentovat zřízení linky potřebou jediné (i když pro Ostravu důležité) společností. Ale aspoň pro mě by byla fajn :-).
p.s. Pracuji v Tietu.
Martin Volný | Realita o Ostravském letišti | 18.10.2017
Z mého pohledu je Jakub Unucka, jen další nekompetentní, zbytečný státní úředník, který vymyšlí na oko VŘ a rok a déle předstírá práci pro letiště.

Z historie našeho Ostravského letiště:
--------------------------------------
Tošenovsky, Lukša, Vavroš - my máme nejdelší přistávácí dráhu ve vesmíru, nízkonákladovky nikdo nechce táhněte. (O nějaké baťužkaře nestojíme).

-CSSD a Novák - slavná JobAir - celá evropa bude u nás opravovat letadla -(Zatorského sekera) a na závěr debilita vystavba 3km železnice za 579 milionů.

-Nyní máme Ano Vondrak a Unucka - rok, možná déle předstírájí práci na VŘ, ve kterém jsou nesplnitelné podmínky
-cílené oslovení jen českých leteckých dopravců a vznik nesmyslné linky Do Dubaje, ušité v zadavací dokumentaci pro Trable service.
-Vídeň k čemu nám to jako je?

Ať zde není jen kritika a návrh řešení - bohužel nikdo jiný než Ryanair Ostravě již nepomuže, napsat jim email, ne jen někdě vyvěsit na stránky a čau a chodit do TV, že o to nikdo nestoji.

Zkusit jakoukoliv aktivitu navíc. Např jako kraj máme zájem o linku např do španělské Malagy (velký HUB jako London Standstad a Bergamo) - obrovská možnost přestupu.

Dále v polsku léta Ryanair mezi městy např Wroclav - Varšava - Vařšava - Gdaňsk za 54 Kč (9 zl)

Udělat totéž Ostrava - Praha? Je rozdíl 4 hodiny vlak a 50 minut letadlo.
Jakub Unucka | Díky | www.msk.cz | 17.10.2017
Díky za kontaktování společnosti, připomínky budeme zapracovávat do budoucího pokračování výběru..
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.