Nejnovější komentáře

Nové řízení na linky do Amsterdamu a Helsinek

Datum: 17.11. 2016 | Autor: rag | Stáhnout v PDF | Tisk článku | Sdlej na facebooku

Na svém 21. zasedání, konaném 22.9. 2016 přijal Moravskoslezský kraj upravené výběrové řízení na linky Ostrava-Amsterdam a Ostrava-Helsinky. Dokument prošel značnou úpravou a již není tak omezující, jako řízení předchozí. Předkladatelem byl Miroslav Novák.

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo svým usnesením ze dne 17. 12. 2015 o uložení závazku veřejné služby v letecké dopravě, a to na linkách do Amsterdamu a Helsinek, jehož specifikace byla spolkem Létejme z Ostravy analyzována v samostatném článku. O zahájení zadávacího řízení rozhodla rada kraje dne 5. 4. 2016.

V průběhu zadávacího řízení došlo dvakrát k prodloužení lhůty pro podání nabídek, konec podání nabídek byl po všech prodlouženích stanoven do 15. 8. 2016, avšak ani v tento den nebyla podána žádná nabídka. Dle sdělených informací nebyly ze strany potenciálních uchazečů podány nabídky zejména z těchto důvodů:

  • nedostatek slotů na letištích v cílových destinacích (pro uchazeče bylo obtížné získat v ranních hodinách, tj. v době dopravní špičky volný slot pro přílet)
  • přesné určení dnů v týdnu, ve kterých má být předmětná linka provozována (Amsterdam – pondělí až pátek, Helsinky – pondělí, středa, pátek)
  • stanovení maximální doby letu do jednotlivých destinací (nemožnost nasazení pomalejších, tudíž levnějších letadel na zajištění přepravy cestujících do cílových destinací)
  • stanovení minimálního počtu návazných spojů z destinace Amsterdam do dalších destinací v horizontu tří hodin

Vzhledem k výše uvedeným důvodům, pro které nebyla s velkou pravděpodobnosti podána žádná nabídka v rámci veřejné zakázky upravil Moravskoslezský kraj parametry tohoto řízení, konkrétně by se tedy stále jednalo o závazek veřejné služby na leteckých linkách do Amsterdamu a Helsinek, kdy do Amsterdamu se nově navrhují 4 rotace týdně, bez toho aniž by kraj stanovil, ve kterých dnech či hodinách má být služba zajišťována. U Helsinek by byly požadavky totožné, s tím že by postačovaly 2 rotace týdně. Rovněž se navrhuje, aby kraj nadále netrval na požadavku maximální doby letu a minimálního počtu návazných spojů z destinace Amsterdam. Kraj požaduje letoun s přetlakovou kabinou s kapacitou alespoň 40 míst.

I nadále se předpokládá, že jediným hodnotícím kritériem bude nabídková cena. Předpokládá se, že by poskytování služeb leteckého dopravce mohlo být zahájeno v dubnu nebo květnu 2017. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky s ohledem na celkovou dobu trvání závazku (4 roky) činí 600 mil. Kč (z toho linka Ostrava – Helsinky 244 mil. Kč a linka Ostrava – Amsterdam 356 mil. Kč). Předpokládaná hodnota veřejné zakázky tedy zůstává zachována s tím rozdílem, že dojde ke snížení počtu rotací u jednotlivých linek.

Specifikace závazku veřejné služby

Diskuze k článku

Napsat komentář
*Jméno:
Web:
Předmět:
*Komentář:
jedna + jedna (vepište číslem)
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
nadya | 11.5. 2017 - 15:21
Doufám, že se konečně něco bude dít. Amsterdam dobrý, Helsinky ani moc ne, lepší by byla Kodaň. Spíš doufám, že se rozlétá Ryanair. Bergamo je super. Další linky třeba Brindisi, Girona,Zadar.
ivča05 | amsterdam!!!!!! | 29.4. 2017 - 07:09
kdy už bude let do amstru?
Patrik | 31.1. 2017 - 22:30
Mě by spíš zajímalo, kdy bude nějaký výsledek, soutěž běží už dlouho. A ještě by mě zajímalo kdy se letiště uráčí zveřejnit čísla za rok 2016. Jestli to bude stejně jako loni někdy v červnu nebo dřív.
Zbyněk | Nechci nikomu kazit radost, | 31.1. 2017 - 16:15
ale od 9. května 2017 se rozjíždí linka Katowice - Amsterodam
(http://www.pasazer.com/news/31717/transavia,z,katowic,i,wroclawia,do,amsterdamu.html). V diskusi pod zprávou jsem zaznamenal skeptické hlasy a spekulace, že z původně plánovaných 3 rotací týdně nejspíš zůstanou dvě. Taky bych raději lítal tryskáčem do Amsterdamu než plečkou ČSA na přestup do Prahy.
eliška holková | prosba-lety Amsterodam | 8.12. 2016 - 17:50
dobrý den,moc prosím za celou svou rodinu-20 osob za realizaci letů-ostrava-amsterodam-máme tam dceru a vnučku,často bychom využívali těchot letů,moooc prosíme..!!!Holková eliška,frýdek-místek
honza | 17.11. 2016 - 17:33
Doufám, že snad ten Amsterdam tentokrát vyjde.