Glosa - Ostravské aerolinky drtí Ostravu

 rku    25.1.2012    Čtení na 2 min.

Rok 2011 je za námi a kalich hořkosti, který musí Ostravané a všichni obyvatelé kraje pít, je i nadále bezedný bez špetky naděje na změnu, která by přišla z ostravského letiště.

--ro mnohé tou nadějnou zprávou je zcela jistě informace, že bylo podepsáno memor--andum mezi městem Ostravou a občanským sdružením Jagello 2000, organizující Dny NATO, které ovšem mají prachbídný vliv na to, že by se snad mělo z Ostravy létat více. Pro ostatní, kteří by snad chtěli z letiště někam letět, a trochu dál než jen do Prahy či Vídně, je to informace na úrovni otevření tropické zóny, což byla ve své době pro mnohá média zpráva měsíce. Zóna zůstala zónou a s ní i smutné konstatování, že opět se nic nezměnilo a vše zůstalo při starém. A závidíme Brnu, které se nachází na zcela opačné straně než Mošnov. Na straně prosperity, růstu (6 nových linek) a zejména zájmu leteckých společností, prestižních, jakou je např. německá Lufthansa.

A jako špatný vtip, z kterého má mnoho z nás trpký úsměv na tváři, jsou ostravská čísla roku 2011 a výroky tiskové mluvčí letiště. Pokles o 2,3 procenta je pokles a nemá smysl ho omlouvat. Snad každému až na výjimku letiště je jasné, jaká je situace, a že je více než neutěšená, je zjevné. Bohužel veřejné přiznání toho, v jakých problémech se letiště nachází, nepřichází a s ní nepřichází ani společenská a personální zodpovědnost.

Obzvláště úsměvný je komentář k poklesu cestujících na pravidelných linkách. Ona změna typu letadla není až tak podstatnou změnou jako to, že je rozdíl, zda letadlo přiletí do Ostravy 5x denně, 3x denně anebo 1x denně. A je-li omezena linka, která byla přípojem na linky další, je zcela logické, že lidé nebudou létat, protože ve své podstatě nemají kam. Špetkou naděje, kterou se snaží neznalé problematiky letiště zaujmout, je nárůst počtu cestujících na charterových letech. Letech, pro které nebyly primárně určeny investice v řádech stamilionů korun. A jsou to právě chartery, které každoročně stahovaly a stahují ztráty v pravidelné osobní přepravě a jsou to právě tyto lety, díky kterým si mohli zasvěceni říct „rosteme“. Rosteme, ale ne proto, že se snažíme, abychom rostli, ale proto, že si lidé mohou více dovolit na dovolenou létat.

Těmito slovy se dá shrnout to, jak to na ostravském letišti již několik let vypadá. A proto do nového roku nevzhlížíme v naději, neboť čekáme to samé, výmluvy na krizi, na změny letadel, na sopky, na to, že probíhají jednání, na to, že se máme nechat překvapit. A překvapeni jsme, neboť to dno stále ještě nevidíme a prostor, že je stále kam spadnout a upadnout, je velký.

Diskuze k článku

Radim, Létejme z Ostravy, z.s. | 9.2.2012
Tomasi, to nechapeme i my. Lameme a pacime z kraje i letiste informace s takovou tezkosti, jako by se jednalo o tajnou a soukromou firmu. Nescetnekrat nam byl odepren pristup k informacim pod zaminkou obchodniho tajemstvi. Vysledek vidime vsak sami.
Tomas | 9.2.2012
Me by jen zajimalo, jak je mozne, ze kdyz vlastnikem letiste je Moravskoslezsky kraj, tak bezny obcan kraje nema pristup k informacim co se tam deje (nedeje)...
Jakub | Tisková mluvčí | 1.2.2012
Asi je třeba si uvědomit rozdíl, mezi tiskovou mluvčí a komentářem třeba auditora. TM je ve své podstatě osoba, která je zaměstnancem letiště. To letiště, chápejme jako firma, vždy bude vystupovat pozitivně a nikdy neřekne na plno, jak to ve skutečnosti je.
Prosím zamyslete se nad skutečnou pracovní náplní této funkce.
Přesné a pravdivé informace z tohoto kanálu nečekám.
Něco, co se v mžiku objeví ve všech médiích a zaměstná čtenáře a přispívatele různých fór - ano.
Tím se nechci nějak zastávat té paní/či pána, který tam pracuje.
OS létejme z Ostravy zdar.
Petr | 25.1.2012
Opravdu pekne napsany komentar, kdyz ho porovnam se zpravou, kterou vypustila mluvci letiste, tak se mi chce smat koho to vlasne letiste zamestnava. Ten rozdil v kvalite je obrovsky. Opravdu by me zajimalo co pani mluvci vlastne dela, kdyz nedokaze zpracovat ani jeden z nejdulezitejsich dokumentu letiste o jeho vykonech.
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.