V červnu uběhlo 80 let linky Ostrava-Praha

 rag    TZ ČSA    24.10.2015    Čtení na 2 min.

České aerolinie si dnes připomínají 80. výročí od zahájení pravidelného leteckého spojení mezi Ostravou a Prahou. První komerční let na lince z Prahy do Ostravy vypravily tehdejší Československé státní aerolinie 1. června 1935 letounem typu Avia Fokker F-VIIb-3m. Za 80 let nepřetržitého fungování linky na ní společnost přepravila téměř 5 milionů cestujících.

Pravidelná linka z Prahy do Ostravy byla po tzv. Česko-slovensko-podkarpatské transverzále a Západočeském expresu (Praha – Karlovy Vary – Mariánské Lázně) v pořadí třetím vnitrostátním spojem, který zavedly tehdejší Československé státní aerolinie. V té době byla provozována na trase Praha – Hradec Králové – Opava – Ostrava. V současnosti je to jediná vnitrostátní linka Českých aerolinií. Během dlouhé historie se na spojích mezi Ostravou a Prahou vystřídala řada typů letounů Českých aerolinií, od Avie Fokker F-VIIb-3m, přes legendární Douglas DC-3, sovětská Lisunov Li-2, Iljušin Il-12, Il-18, Jakovlev Jak-40 až po současné ATR 42 nebo 72. Vloni v rámci speciální akce se na lince jednorázově objevil také Airbus A330, největší letoun z flotily Českých aerolinií.

Spojů Českých aerolinií mezi Ostravou a Prahou využilo za celou dobu fungování linky téměř 5 milionů cestujících. „O pravidelné spoje mezi oběma metropolemi roste zájem, nejen ze strany zahraničních turistů, ale také ze strany obchodních cestujících. V prvním čtvrtletí letošního roku přepravily České aerolinie na lince mezi Ostravou a Prahou meziročně o téměř 50 % více pasažérů. V loňském roce linka zaznamenala v meziročním srovnání nárůst klientů o téměř pětinu. Těchto výsledků jsme mohli dosáhnout díky spolupráci s Letištěm Ostrava a Moravskoslezským krajem. Jsme pevně přesvědčeni, že si linka povede ve stejném tempu v celém letošním roce a bude přispívat k návštěvnosti a rozvoji Ostravy a Moravskoslezského kraje,“ uvedl Ján Tóth, ředitel Českých aerolinií pro Obchod, aliance a marketing.

Linka je významná i z pohledu přepravy zboží či pošty. Za uplynulých 5 let fungování na ní letouny Českých aerolinií přepravily téměř 1 milion kg zásilek na téměř 15 tisících zpátečních letů s téměř 9 miliony nalétaných kilometrů, což představuje zhruba 224-násobek rovníku Země.

„Jsem přesvědčen o tom, že letecká linka do Düsseldorfu potěšila turisty i podnikatele, kteří často žehrali na spoje ní Ostravy se světem, a zejména potenciální investory, kteří se rozhodují, zda umístit svoje investice v Moravskoslezském kraji, a tím přinést do regionu nová pracovní místa,“ míní moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. „ S novými lety je náš region dostupnější, otvíráme se více světu. Letiště Leoše Janáčka Ostrava se stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a mezinárodního významu,“ dodal hejtman Miroslav Novák.

Diskuze k článku

Článek nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.