CEAM má kupce. Česká spořitelna za ni chce víc

 rag    idnes.cz    1.1.2015    Čtení na 2 min.

Jeden z největších věřitelů společnosti Job Air Technic, Česká spořitelna, se obul do probíhající reorganizace zadlužené letecké opravny. Nelíbí se mu cena, kterou nabízí vybraný ruský investor.

Poklidný průběh reorganizace, na které se vedení krachující severomoravské společnosti dohodlo v polovině letošního roku s věřiteli, se nekoná. Plán dlužnické reorganizace, podle něhož nyní firma jede, totiž počítá se vstupem investora, který firmu převezme a bude dál provozovat. Řešení se však znelíbilo jednomu z klíčových věřitelů, České spořitelně.

„Máme výhrady vůči prodejnímu procesu, který nebyl dostatečně dlouhý, neodpovídal standardní struktuře z hlediska množství investorů i času. Nabídka investora je nízká a je hluboko pod znaleckým posudkem,“ říká mluvčí banky Helena Matuszná.

Podle prohlášení banky v insolvenčním rejstříku je investorem jistá společnost Berinda Holding Limited. Ta za zadluženou opravnu nabízí 213 milionů korun. Podle spořitelny je to málo. Banka odkazuje na znalecký posudek společnosti A-Consult plus, který tvrdí, že výtěžek by byl až dvakrát vyšší v případě, že firma bude prodána v konkurzu.

Vedení firmy, které prosazuje reorganizaci, s takovými úvahami nesouhlasí. „Cena v konkurzu v posudku je podle nás počítána chybně. Vychází z ceny za pronájem plochy, nezohledňuje místní ceny ani specifika firemních nemovitostí,“ říká Daniel Barč, spolumajitel a šéf Job Air Technic. Naopak sumu nabízenou investorem považuje management za přiměřenou.

Firma by navíc v případě konkurzu přišla o certifikace a pojistky, obchodní smlouvy i o šanci na státní dotace. I to by firmu údajně výrazně znehodnotilo.

Spořitelna však trvá na svém a reorganizaci považuje za méně výhodnou. Naopak reorganizaci údajně dál podporuje Česká exportní banka. Obě banky přitom doposud v případu vystupovaly společně. Ve společném syndikátu patří k hlavním věřitelům, když z celkové miliardy, kterou firma dluží, na ně připadá více než 800 milionů.

Nyní se však podle informací MF DNES jejich pohled na osud firmy liší. Oficiálně ale ani jedna z finančních institucí nechce spory mezi věřiteli komentovat.

Nicméně nejasnosti panují také kolem vybrané společnosti Berinda Holding Limited. Veřejné zdroje v případě této firmy mlčí. Ani zúčastněné strany nechtějí hovořit o tom, kdo za firmou skutečně stojí.

„Obě banky konečné vlastníky investora znají, ale bylo dohodnuto, že bližší informace se zatím dávat nebudou. Jednání totiž ještě neskončila,“ říká k tomu neurčitě Barč. Podle informací MF DNES za společností stojí jistá ruská investiční skupina.

O dalším osudu Job Air se rozhodne až 9. ledna, kdy bude věřitelská schůze schvalovat mimo jiné znalecký posudek společnosti A-Consult plus, na který se odvolává Česká spořitelna.

Diskuze k článku

johny | 10.11.2015
Že by zlom?

http://byznys.ihned.cz/c1-64846770-opravna-letadel-job-air-nasla-zastani-u-vrchniho-soudu-v-konkurzu-neskonci
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.