Český Aeroholding zvažuje vstup do Job Air Technic

 rag    ekonomika.idnes.cz    25.6.2014    Čtení na 3 min.

Středa rozhodne o budoucnosti obří opravny na letadla Job Air Technic, kterou na letišti Ostrava Mošnov vybudoval ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Firma ovládaná manažery Danielem Barčem a Danielem Hurtou je v úpadku. Ve středu věřitelé zvolí, jak situaci řešit. Ve hře je i prodej Job Air Technic do rukou Českého aeroholdingu.

Zvolená cesta bude mít hlavní vliv na to, kolik peněz v Job Air Technic utopí Česká spořitelna a Česká exportní banka, jež na vybudování a vybavení opravny půjčily dohromady 880 milionů korun, z nichž jim většina v zadlužené firmě zůstala.

Pokud Job Air definitivně skončí v bankrotu, měl by po něm také stát vymáhat více než 300milionovou dotaci, kterou poskytla ministerstva průmyslu a sociálních věcí. Fakt, že ministerstva svou pohledávku do insolvenčního řízení zatím nepřihlásila, signalizují, že v Praze se počítá spíše s reorganizací, nikoliv v bankrotem firmy.

Právě reorganizaci při zachování podniku v chodu navrhují samotní vlastníci Job Air Technic – tedy Barč s Hurtou. Jejich plán je založen na vstupu strategického investora, který by v Job Air navýšil kapitál a zaručil bankám vrátit 30 procent jejich pohledávek. Akcionáři by při tomto scénáři o jakékoliv nároky na firmu a své pohledávky v ní přišli. Kromě obou manažerů by tato cesta poškodila i minoritního podílníka a věřitele Job Airu, strojírenskou skupinu Vítkovice Jana Světlíka. Vítkovice, jejich firma Hutní montáže hangár v Mošnově stavěla, drží 19,78 procenta akcií Job Air a v úpadkovém řízení uplatňují pohledávku 25 milionů korun.

Není zatím jasné, kdo je investorem, který má v rámci věřitelského reorganizačního plánu Job Air převzít. Ještě počátkem roku se o firmu ucházela švýcarská opravárenská skupina SR Technics, ta ale z projektu vycouvala – mimo jiné i proto, že prodej do jejích rukou bez otevřené soutěže odmítala Česká spořitelna. Podle Daniela Barče se ale o mošnovský hangár ucházejí další investoři z opravárenské branže. „Náš reorganizační plán počítá s účastí strategického investora z Blízkého východu, jehož totožnost zatím nechceme v médiích zveřejňovat,“ říká spolumajitel a výkonný šéf Job Airu.

Nejlepším řešením je reorganizce, věří věřitelé

Na tom, že nejlepším řešením je reorganizace firmy, se v této chvíli podle informací iDNES.cz shodují obě věřitelské banky, insolvenční správce i zástupci samotného dlužníka. Otázkou je, zda zvítězí právě dlužnický reorganizační plán předložený Barčem a Hurtou.

Další variantou, o níž se v bankách mluví, je totiž převod oddlužené opravny v rámci bankrotového řízení na stát – konkrétně na Český aeroholding, který provozuje podobně zaměřenou, ale mnohem větší leteckou opravnu v Praze Ruzyni. „Prodej Aeroholdingu by při krachu věřitelského reorganizačního návrhu byl další variantou, jak situaci řešit,“ říká zdroj z dozorčí rady České exportní banky.

Že jde o reálně zvažovaný scénář, potvrzuje i šéf Aeroholdingu Miroslav Dvořák: „Díváme se na tuto možnost, ale zatím je to zcela otevřená záležitost. To, že vstup do firmy zvažujeme, zatím nic neznamená, záleželo by na mnoha okolnostech,“ říká ředitel Aeroholdingu.

Firmu táhne ruský Aeroflot

Ruzyňské opravny Aeroholdingu mají 700 zaměstnanců, v Job Air dnes pracuje necelých 200 lidí. Podle Barče je Job Air od září loňského roku v provozním zisku a daří se mu tedy už tři čtvrtě roku hradit veškeré běžné závazky. Stabilizaci potvrzuje i insolvenční správce v dokumentech, založených v insolvenčním rejstříku. „Společnost dlužníka vykázala za první čtvrtletí roku 2014 významné zlepšení hospodaření, dosáhla kladného hospodářského výsledku ve výši 4,6 milionu korun.

Výsledek je dán růstem tržeb, provozní marže a úsporou fixních nákladů. Růst tržeb (proti stejnému období roku 2013 cca trojnásobný) je dán změnou obchodní strategie a uzavřením dlouhodobého kontraktu s novým významným zákazníkem,“ píše se ve zprávě insolvenčního správce. Obrat v hospodaření firmy má na svědomí hlavně loni podepsaná smlouva s ruským Aeroflotem, který je dnes hlavním klientem Job Airu.

Job Air sice vydělává, podle insolvenčního správce ale nemá šanci ze svého podnikání uhradit 834 miliony dluhů, o něž se hlásí jeho věřitelé.

Diskuze k článku

Článek nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.