Evropská komise souhlasí se státní podporou letiště

 rag    ČTK    22.2.2014    Čtení na 1 min.

Evropská komise 20.2.2014 souhlasila s dotací pro letiště Ostrava ve výši 68 milionů korun. Tato státní podpora splňuje pravidla EU, uvedla komise v tiskové zprávě. Na letišti budou z peněz instalována pozemní návěstidla a světelné značení na kontrolních stanovištích.

Podle komise bude moci Ostrava vylepšením letiště přilákat další pravidelnou, hlavně dálkovou nákladní dopravu. Investice přitom neohrozí fungování jednotného unijního trhu.

Česká strana oznámila záměr státní podpory regionálnímu letišti na modernizaci osových světelných návěstidel na pojezdové dráze a světelného značení na kontrolních stanovištích. Zefektivnit by to mělo pohyb letadel při nízké viditelnosti a rozvinout leteckou dopravu v jednom z koridorů transevropské dopravní sítě.

"Schválení dotací pro tento projekt nám umožní plné využití předchozích investic. Dojde například ke zvýšení kapacity během provozu za nízkých dohledností a zvýší se i využitelnost letiště jako záložního pro okolní evropská letiště v případě kalamitních či jiných nestandardních situací. Zároveň jde i o nezbytnou podmínku pro udržení provozuschopnosti letiště," řekl ČTK provozní ředitel letiště Michal Holubec.

Komise míní, že nová infrastruktura bude k dispozici všem uživatelům a že má uspokojivé vyhlídky na využití. Státní podpora navíc dodržuje maximální povolený limit a nepřekračuje částku, která chybí k financování investičního záměru.

Konkurence se sousedními letišti nebude nepřípustným způsobem narušena, míní komise. Nejbližší fungující letiště je totiž až v Brně, vzdáleném 150 kilometrů.

Investiční podpora regionálního letiště vyhovuje společným pravidlům EU pro poskytování státní podpory v případě, že je letiště k dispozici všem uživatelům a že vyhlídky na využití jeho infrastruktury jsou ve střednědobém horizontu uspokojivé. V rámci podpory nesmí letiště od státu dostat víc peněz, než kolik mu chybí k financování projektu.

U regionálních letišť, která odbaví méně než jeden milion cestujících ročně a k nimž patří také Ostrava, nesmí podpora přesáhnout 75 procent investičních nákladů.

Diskuze k článku

Microb | 11.3.2014
OMG to jsou bláboly. Chceš dělat cargo potřebuješ terminál na cargo a ne světla, 3x omg. Chybí pořádná pořádná infrastruktura. Pro import zboží, absolutní nevybavenost. Vyhozené peníze. Stejně jako 5 mega na \"podporu\" ČSA ... omfg.

Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.