Krátké ohlédnutí za rokem 2013

 rag    31.12.2013    Čtení na 3 min.

Tento článek zrekapituluje slovy i obrazem některé zajímavé události, kterými v uplynulých dvanácti měsících žilo ostravské letiště.

Leden

První měsíc minulého roku byl ve znamení začátku labutí písně pravidelné linky Ostrava - Vídeň. Společnost DanubeWings na linku nasazovala letadla různých provozovatelů - například Embraer 120 společnosti Budapest Aircraft Service.

Únor

Dne 8.2. proběhla první návštěva letounu AN-124 Ruslan v roce 2013. Jednalo se o technické mezipřistání spojené s tankováním paliva cestou z polské Wroclawi do afghánského Bagramu.
Mošnovské letiště se stalo dočasným útočištěm čtyř letadel zkrachovalé letecké společnosti Bahrain Air. Dva Airbusy A319 jsou zde i na počátku roku 2014. V nových barvách společnosti Tatarstan Airlines čekají na svůj další osud.

Březen

Tento měsíc byl ve znamení carga. Kromě velmi častých návštěv vrtulových strojů SA Metro společnosti Bin Air byl v Mošnově několikrát k vidění transportní letoun IL 76. Stroje společnosti Transaviaexport navštívily v březnu ostravské letiště celkem pětkrát.

Duben

V dubnu byl po zimní přestávce obnoven provoz na lince Ostrava - Paříž.
Nejzajímavějším letadlem, které bylo v Mošnově k vidění, Byl Airbus A320. Tento logojet Evropského města kultury 2018 získal svůj nový kabát v lakovně společnosti Eirtech Aviation.

Květen

Z rezervačních systémů definitivně zmizela možnost objednat lety mezi Ostravou a Vídní. Definitivně tak skončil pokus společnosti DanubeWings o obnovení linky, kterou v minulosti opustila společnost Job Air CCA.

Červen

Dne 4.6.2013 se uskutečnil první let společnosti Ryanair do Ostravy. Nová, dlouho očekávaná linka pravidelně létá mezi Londýnem a Ostravou třikrát týdně. Této události jsme věnovali dva samostatné články.
Další zajímavé události se odehrály na konci měsíce. Společnost Eirtech Aviaton slavnostně předala zákazníkovi Germanwings 38. letadlo v nových bavách. Od 28. června tak byla kompletní flotila německého dopravce v novém zbarvení.
Ve stejný den dosednul podruhé v historii na české území letoun Sukhoi Superjet 100. Stroj ruského Aeroflotu přiletěl pro speciální zbarvení oslavující 90. výročí tohoto dopravce.

Červenec

Měsíc typický letním charterovým provozem zpestřila světová premiéra nových barev společnosti Azerbaijan Airlines na prvním letadle z flotily A320 family.
Lakovnu navštívil další Sukhoi Superjet 100. Po příletu se základní barvou byl opatřen finálním nástřikem. V barvách Sky Teamu se poté zařadil do flotily Aeroflotu.

Srpen

Nová ukrajinská společnost Yan Air obdržela svůj první Airbus A320. Dodávací let z USA měl mezipřistání v Ostravě, kde proběhla ve firmě Job Air Technic montáž sedaček.

Září

Dne 5.9.2013 ráno bylo na letišti rušno z důvodu nepříznivého počasí v Praze. Na ostravské letiště byla odkloněna čtyři letadla ČSA mířící do Prahy.
Dny NATO byly z pohledu provozu chudší, než v předchozích letech. Tradiční akci zasáhla neúčast zástupců U.S. Air Force. Hlavním lákadlem byl AN-124 Ruslan, který se v Mošnově historicky potřetí představil široké veřejnosti.

Říjen

Tento podzimní měsíc zpestřily dvě návštěvy letounu IL 76 a další světová premiéra.
Nové barvy představila ruská letecká společnost Aurora. Ta je dceřinou společností Aeroflotu a před dodáním letadel Airbus A319 působila pod názvem Sakhalinskie Aviatrassy.

Listopad

Nejvýznamnější událostí byly dvě návštěvy letounu Boeing 747-200 Jumbo. Ten v Mošnově nejdříve absolvoval opravu motoru a poté dva lety s nákladem.
Podobný osud, jaký potkal začátkem roku Bahrain Air, dostihl i společnost Belle Air. Tři letadla této společnosti tak od listopadu čekají v Mošnově na svého nového provozovatele.
Brány lakovny opustily další zajímavě zbarvené stroje. Za zmínku stojí Boeing 737-800 Aerolíneas Argentinas. Jeho předchozím provozovatelem byl Air Berlin.

Prosinec

Začátkem měsíce byl dokončen lak na Airbusu A321 společnosti Thomas Cook Airlines. Nové barevné schéma tak bylo opět světovou premiérou. Z pohledu Mošnova se jednalo o premiéru Airbusu z A320 family s tzv. sharklety.
12.12. proběhlo slavnostní otevření nového sídla společnosti Elmontex Air.
Rok 2013 provozně uzavřel Boeing 737-800 společnosti Ryanair. Letadlo imatrikulace EI-EKM absolvovalo poslední letošní silvestrovskou rotaci v netradičním čase 14:45 - 15:35.

Diskuze k článku

johny | 10.1.2014
http://www.airways.cz/clanek/2014-01-09/eurolot-zajisti-charterove-lety-z-ostravy-na-jadran
Jan Venkolský | 7.1.2014
Takže pro cestující byl zajímavý červen, pro příznivce laku celý rok.
jan Ambrož | 5.1.2014
Je to super. V roce 2013 se toho hodně událo. Nejvíc se mi líbil letoun Sukhoi Superjet 100 Skyteam. S pozdravem Ambrožovi.
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.