Jan Světlík z Vítkovic chce hangár a stroj na dotace

 rag    1.11.2013    Čtení na 1 min.

Ambiciozní projekt opravárenského centra na letadla, který se stamilionovými dotacemi od státu postavil na letišti v Ostravě-Mošnově ostravský podnikatel Daneš Zátorský, je noční můrou pro úvěrující banky - Českou spořitelnu a státní Českou exportní banku. U investorské firmy Job Air Technic jim vázne celkem 883 milionů korun plus úroky.

Zadlužený Job Air léta nesplácí a banky zřejmě o většinu peněz přijdou. Insolvence Job Airu ohrožuje i Jana Světlíka, majitele strojírenské skupiny Vítkovice. Světlík totiž za úvěry Job Air ručí spolu se Zátorského společností Geofin. Podle smlouvy z roku 2008 činí Světlíkova garance 137 milionů korun. Dost velká suma na to, aby Vítkovicím způsobila potíže.

Světlík má ale šanci, že riziko spojené s firmou Job Air nakonec ještě změní v dobrý obchod. Jedná s bankami o odkoupení jejich pohledávky za opravárenskou firmou.

Když se mu koupě povede, otevře se mu cesta k ovládnutí celé mošnovské opravny: pokud se totiž Vítkovice samy stanou věřitelem Job Airu, vyhnou se placení záruky a navíc budou moci pohledávky „kapitalizovat", tedy přeměnit na majoritní akciový podíl ve firmě.

S Job Airem by tak získaly Vítkovice nejen hangár vybudovaný skoro za miliardu, ale i certifikáty na opravy letadel, kvalifikovaný personál a zakázky. A také nárok na další proud státních dotací.

Přes 300 milionů na cestě

Job Air dostal v minulých letech na dotacích od ministerstva průmyslu a obchodu v rámci podpory inovativního podnikání celkem 315 milionů korun. Původně zněl příslib podpory na miliardu rozdělenou na několik let. Původní částka se sice smrskla zhruba na dvě třetiny, pořád jde ale o velký balík peněz.

Diskuze k článku

Článek nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.