Ostravské aerolinky budou dále drtit Ostravu? (Aktualizováno)

 rag    14.5.2012    Čtení na 2 min.

Jak jste se již pravděpodobně dočetli v předchozím článku, poslal minulý týden Krajský soud v Ostravě do úpadku leteckou společnost Job Air - Central Connect Airlines (CCA). Majitel bankrotující společnosti Daneš Zátorský však dnes vyslal prostřednictvím médií vzkaz "Létáme dál".

Co si za tímto vzkazem můžeme představit?

Podle Zátorského se jedná o první krok směrem k reorganizaci společnosti, nikoliv k jejímu zániku. Společnost CCA se, dle svého vedení, stále pasuje do role významného partnera Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.

Jak dosud fungoval významný partner?

CCA, coby významný partner Letiště Ostrava fungoval tak, že svému dodavateli dlouhodobě neplatil za poskytované služby. I přes rostoucí dluh Letiště Ostrava dlouhodobě nečinilo vůči svému významnému partnerovi žádné efektivní kroky směřující k uhrazení dluhů. Když už částka dluhu vůči letišti dosahovala hodnoty výrazně převyšující 20 mil. Kč, začínaly se objevovat insolvenční návrhy od ostatních věřitelů CCA.

Letiště Ostrava se k návrhům těchto věřitelů nepřidalo, protože dle vyjádření tiskové mluvčí by případné insolvenční řízení s CCA znamenalo pro letiště komplikaci. Vše skončilo tak, že Letiště Ostrava nabídlo pohledávku za svým významným partnerem k prodeji. Nejvyšší cenu za postoupení pohledávky nabídla letišti, zcela překvapivě firma, sídlící na Britských Panenských ostrovech. Ztrátu z prodeje pohledávky letiště odepsalo, a ve finále ji zaplatí opět daňový poplatník.

Při zohlednění velmi netransparentní vlastnické struktury offshorových společností nelze vyloučit to, že si pohledávku za zlomek původní hodnoty koupil samotný dlužník.

Aktualizováno 15.5.2012 - Dle informací zpravodajského serveru iDnes.cz se výše uvedená pohledávka dostala k firmě z Panenských ostrovů přes prostředníka. Letiště Ostrava svou pohledávku nakonec získalo zpět a přihlásilo ji do zahájeného insolvenčního řízení. Spolu s přihlášením pohledávky vydalo i nesouhlasné stanovisko s reorganizací společnosti CCA navrženou samotným dlužníkem.

Co nás čeká?

Pravděpodobně nás čeká, alespoň v oblasti pravidelných linek, setrvalý stav. Příští týden bude zahájena víkendová linka Ostrava - Paříž provozovaná Travel Service (SmartWings). Díky ní se bude moci Letiště Ostrava opět pyšnit pravidelnou mezinárodní linkou a může dále spát na již poněkud ztrouchnivělých vavřínech. Zbytek zůstane při starém - pravidelné lety do Prahy a sezónní chartery do přímořských letovisek...

P.S. Stavět se bude samozřejmě dál, neboť na řadu přichází téměř dvoumiliardová investice do kolejového napojení letiště.

Diskuze k článku

audit | 19.6.2012
Takže Job air už nikoho nedrtí, od pondělí už nelítá. Ještě, že tam je SmartWings a letní sezóna. Jinak by to letiště mohli zavřít s konečnou platnosti propustit vedení letiště - nač je letiště bez přepravy.
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.