Sdružení chce připravit strategii, jak pomoci rozvoji letecké dopravy v kraji

 rag    Moravské Hospodářství    10.4.2012    Čtení na 3 min.

Podnikatelé z regionu chtějí létat z Ostravy a jsou znepokojeni současnou situací. Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, mezi jehož členy patří Krajská hospodářská komora MSK, velké průmyslové podniky, firmy, školy, obce i instituce, proto pomůže připravit strategii rozvoje letecké dopravy v kraji.

Ta také odpoví na to, jak letecká doprava ovlivňuje rozvoj cestovního ruchu a podnikání v kraji. „Manažeři podniků z kraje létají z Katovic nebo z Brna, Ostravě citelně chybí pravidelné spojení s Vídní. Nejen podnikatelé, ale i školy, například vedení VŠB- TU Ostrava, velice stojí o to, aby Ostrava byla letecky dostupná. Nechápu, proč se letiště dostalo do tak nezáviděníhodné role,“ uvedl prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš.

Reagoval tak na to, že na konci února skončila jediná pravidelná mezinárodní letecká linka Ostrava-Vídeň a zbylo jen pravidelné spojení Ostravy s Prahou. Navíc letišti klesá přeprava cestujících, na pravidelné linky míří cestující z kraje do Katovic nebo Brna. Většina přepravených z Ostravy využívá jen charterových letů, které jsou ve srovnání s Prahou pro turisty nevýhodnější.

„Jednání s leteckými dopravci probíhají, například od dubna se vrátí do Ostravy pravidelné spojení s Tel Avivem. Potřebujeme však podporu. Musíme mít kapitál, abychom mohli rozlétat linky, ale letiště nedisponuje vlastními zdroji,“ vysvětlil ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava Pavel Schneider s tím, že soukromí nízkonákladový dopravci chtějí na podporu linky desítky miliónů korun, přitom mají pro letiště minimální ekonomický přínos. „Je otázka, jestli letiště zaspalo, protože podpora takových soukromých společností z veřejných zdrojů musí respektovat zákon,“ upozornil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Podle vedení letiště by finanční prostředky mohl přinést rozvoj nákladní dopravy, pro niž by impulsem mohlo být kolejové napojení letiště.  „Zkoušeli jsme také jednat s velkými soukromými společnostmi o vytvoření fondu podpory cestovního ruchu jako pobídky pro nízkonákladové dopravce. V něm by se sdružovaly prostředky municipalit a soukromé, nikdo z velkých firem v regionu do toho nechce ale dát ani korunu,“ dodal ředitel mošnovského letiště.

„My jako soukromá firma přece nebudeme sponzorovat letiště. Někde se stala asi fatální chyba, že tady nikdo nelétá,“ míní zástupce generálního ředitele OKD a viceprezident Sdružení Ján Fabián. Pavel Klimša, předseda představenstva Biocelu Paskov a viceprezident Sdružení zase upozornil, že jedním z důvodů poklesu poptávky u linek, které byly zrušeny, mohla být kvalita služeb. „Několik našich partnerů letělo jednou, dvakrát z Ostravy malým letadlem typu Saab,ale moc se jim to nelíbilo, proto příště už využili jiné letiště,“ upřesnil Pavel Klimša.

Odpověď na to, jak letiště ovlivňuje cestovní ruch a podnikání v kraji a zda má ještě šanci přitáhnout kromě zákazníků z regionu, kteří dnes létají z Brna a Katovic, také další cestující ze střední Moravy a severozápadní části Slovenska, a jak tuto šanci využít, by měla dát zmíněná strategie.  „Kromě vypracování strategie zařadí Sdružení problematiku rozvoje letiště a letištní dopravy v kraji mezi své priority a mezi hlavní strategické cíle do roku 2020,“ doplnil Pavel Bartoš.

 

Meziroční srovnání výkonů letiště Leoše Janáčka Ostrava

  r. 2010 r. 2011
Cestující  celkem 279.973            273.563
Pravidelná doprava 79.218 68.098
Chartery   196.598 203.789
Počty pohybů letadel 14.319   15.243 
Pravidelné cargo kg 1.702.578 1.500.575

Diskuze k článku

Článek nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.