ČSA zruší linku Praha - Ostrava

 rag    ČTK/red.    19.12.2018    Čtení na 2 min.

České aerolinie / Smartwings ruší od 11.1.2019 letecké spojení Prahy s Ostravou. Zrušení potvrdily i zdroje z ČSA a facebooková stránka ostravského letiště. Linka létala od roku 1959.

Důvody pro ukončení linky jsou dle spolku Létejme z Ostravy poněkud zvláštní. Ještě na jaře firma ČSA / Smartwings oznamovala velké plány na růst, ke kterým ale nakonec vůbec nedošlo. Jako důvody ukončení linky společnost uvádí, že je nedostatečná kapacita odpovídajícího typu letadel ve flotile koncernu vzhledem k odchodu tří letadel ATR 42. Nasazovat na obě linky proudová letadla s větší kapacitou z flotily koncernu nedává z ekonomického hlediska smysl. Ani jedna z linek nemá pro to obchodní potenciál či předpoklad dalšího růstu poptávky.

V rámci koncernu Smartwings se pod značkou ČSA chceme zaměřovat na pravidelné linky, které nabízí zajímavý obchodní potenciál, možnosti růstu a dalšího rozvoje, a je možné je provozovat jednotnou flotilou proudových letadel,“ doplnil mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Náměstek pro dopravu Moravskoslezského kraje, Jakub Unucka k tomu dodává: „Provozování letecké linky Ostrava - Praha společností České aerolinie a.s. bylo výlučně v kompetenci této společnosti, linka byla provozována bez jakékoliv finanční podpory nebo jiného závazku Moravskoslezského kraje. Rozhodnutí soukromého vlastníka ukončit provoz je tak plně v jeho kompetenci.

Ze strany ČSA jsme byli během roku několikrát informováni o navýšení počtu letů, naposledy pak na podzim při jednání s generálním ředitelem ČSA v Ostravě při projednávání výpadků linek během letní sezóny. Ukončení linky v podstatě ze dne na den, kdy zahájení provozu nové pravidelné linky není možné dříve, než za několik měsíců, není vůči podnikatelům, obyvatelům i návštěvníkům našeho kraje férové," míní Jakub Unucka.

Vedení Moravskoslezského kraje a management Letiště Ostrava a.s. ihned zahájili intenzivní jednání o zajištění leteckého spojení Moravskoslezského kraje s Evropou i zbytkem světa s jinou společností, které ale zcela jistě nebude směřovat přes Prahu.

Diskuze k článku

Ambry | 11.1.2019
Dnes na IDNESinfo : asi od září LOT Mošnov-Varšava.
Petr Zapletal | 10.1.2019
A máte informace jak to vypadá s Varšavou a LOTem? Dělá něco vedení proto, aby klapla nějaká návaznost na větší hub?
Radim, Létejme z Ostravy, z.s. | 8.1.2019
Dobrý den, dnes bude rozhodnuto. Situaci sledujeme dlouhodobě, nechceme však nic publikovat do definitivního rozhodnutí. Nepanikařte :)
Petr Zapletal | 7.1.2019
Prý chtějí zrušit i Bergamo. Víte něco o tom?
Napsat komentář

Odesláním svého příspěvku souhlasíte s pravidly diskuze, kterými jste povinni se řídit a respektovat.
Maximální délka komentáře je omezena na 3000 znaků.
×

Pravidla diskuze

Diskuse na webu spolku Létejme z Ostravy, z.s. je otevřena všem uživatelům, za příspěvky uživatelů neneseme odpovědnost. Preferujeme její minimální regulaci, trváme však na respektování zákonných omezení a norem slušné mezilidské komunikace. Diskuze není redakčním obsahem, příspěvky v diskuzi vyjadřují názory uživatelů. Pro přispívání do diskuse není nutné se registrovat. Neomezujeme anonymitu přispěvatelů, ale na druhé straně očekáváme, že této možnosti nebudou zneužívat. Je zakázáno vydávat se v diskusi za někoho jiného a také zveřejňovat identitu či osobní údaje jiných osob proti jejich vůli. Vítané jsou komentáře, které prohlubují problematiku komentovaného textu, přináší nové informace, osobní zkušenosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují:

 1. propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti
 2. zastrašování násilím vůči jednotlivcům i skupinám osob
 3. přímou propagaci komerčních aktivit a reklamu na výrobky či služby
 4. propagaci jakýchkoli nezákonných aktivit a informací
 5. zákonem chráněné osobní údaje, porušování práv jednotlivců na soukromí
 6. informace, které jsou zákonem chráněny jako utajované skutečnosti
 7. identifikační údaje obětí trestných činů
 8. všechny formy šikany a stalkingu
 9. hypertextové a jiné odkazy, které nesouvisí s komentovaným textem
 10. je zakázáno vkládání stejných (opakujících se) příspěvků
 11. jakýkoli spam

Nepřípustné jsou také odkazy na internetový obsah, který uvedené prvky zahrnuje.

Za nevhodné považujeme též příspěvky, které obsahují vulgární a urážlivé výrazy nebo jejichž smysl je vulgární a urážlivý implicitně. Dále neoprávněné používání nicků a adres elektronické pošty, jež jsou zaměnitelné se jmény veřejně známých osobností, jakož i komerčních, politických, správních a jiných veřejně působících organizací.

Příspěvky, které porušují tato pravidla, je správce webu oprávněn odstranit.

Děkujeme Vám za pochopení.